Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozbil Václav Havel Československo?

Dějiny světa jsou dějinami mýtů, které se staly všeobecně přijímanou pravdou. Jedním z takových mýtů je obecně přijímaný pohled na rozpad společného státu Čechů a Slováků. Pokud se nebojíte, pojďte se vrátit společně se mnou o téměř 24 let zpátky.

     Je počátek prosince 1989. Lidé v celém Československu v obrovské euforii slaví porážku čtyřicetileté vlády komunistů. Ale československou vládu stále ještě vede komunista Ladislav Adamec, ten ovšem 7. prosince podává demisi. V těch dnech si OF (Občanské fórum) nechalo provést (tajný) průzkum veřejného mínění, koho si lidé v Československu přejí za svého nového prezidenta po Gustavu Husákovi. Výsledky byly pro Václava Havla zdrcující. Výzkum provedený na vzorku 30 000 respondentů ( o takových počtech si dnes můžeme nechat zdát ) zjistil, že se vice než 11% vyslovilo pro kandidaturu Alexandra Dubčeka a pouze 1% pro Václava Havla, přičemž více než 80 % dotázaných ještě nebylo rozhodnuto. Na Slovensku byla podpora Dubčeka drtivá. To ovšem vyžadovalo okamžité řešení. Předsedou vlády se musel urychleně stát nějaký Slovák, aby mohl Havel argumentovat tím, že by bylo nepřijatelné pro Čechy, aby prezident i předseda federální vlády byli Slováci. Proto ta rychlá výměna za soudruha Mariána Čalfu, který byl stejně kovaným komunistou jako Adamec, ale byl mnohem tvárnější a hlavně byl ochoten udělat všechno, co po něm Václav Havel chtěl. Do toho vstoupila navíc Slovenská národní rada, jejíž předsednictvo přijalo 12. prosince k návrhu kandidatury A. Dubčeka toto usnesení: „Předsednictvo Slovenské národní rady navrhuje Federálnímu národnímu shromáždění Československé socialistické republiky za kandidáta na funkci prezidenta ČSSR Alexandra Dubčeka. Je to občan s demokratickým, humánním cítěním. Je reprezentantem demokracie našeho národa. Je nejvýznamnější postavou moderních československých dějin. On první vnesl nové myšlenky, posouvající náš stát do evropského domu. Je to člověk pevný, věrný, setrvávající na svém přesvědčení.“ A k dovršení všeho přichází KSČ s návrhem na přímou volbu prezidenta. To ale bylo pro OF a Václava Havla už moc! Přece si do toho nenecháme kecat od lidí!

     V situaci, kdy čtyři pětiny obyvatelstva podporovaly přímou volbu prezidenta, navrhl soudruh Marián Čalfa 15. prosince Václavu Havlovi utajenou schůzku mezi čtyřma očima. Výsledkem této schůzky byla jejich dohoda o vyřešení čtyř základních úkolů a přesném harmonogramu jejich plnění, které měly zajistit, aby do funkce prezidenta byl zvolen Havel a Dubček byl odsunut do funkce předsedy Federálního shromáždění. Ještě téhož dne (po schůzce Havel – Čalfa) se v bytě výtvarníka J. Skalníka sešla úzká skupina Krizového štábu OF (J. Bartoška, V. Hanzel, E. Kriseová, J. Křižan, M. Kvašnák, S. Milota, P. Pithart, A. Vondra), na níž je Havel informoval o výsledcích jednání s Čalfou. Poté se zde rozproudila obsáhlá diskuse, na níž se tato úzká skupina dohodla jak to udělat, aby byl z prezidentské volby vyšachován A. Dubček a zajistit, aby byl zvolen V. Havel. Celé jednání bylo vedeno jako přísně tajné, o němž neměl být nikdo další z vedení OF či jiných opozičních skupin informován, dokud nebude vše projednáno a volba Havla zajištěna. Byla to typická ukázka toho, jak „pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí“. Václav Havel si samozřejmě velmi dobře uvědomoval, že jeho jednání je v příkrém rozporu s tím, co hlásal na veřejnosti, proto také hned úvodem prohlásil: „A paradoxnost mého postavení spočívá v tom, že jsme odpůrci kabinetní politiky, a že to celé se musí totálně utajit, ne před StB a odposlouchávačem a na tom nezáleží, ale před našima lidma a před veřejností, která nás podezírá z kabinetní politiky. Domluvíme se, jak to uděláme. Pro tuto chvíli bych vás prosil, abyste všechno co vám řeknu, drželi v sobě jako hrob, všichni, a nikomu nic neřekli. Přinejmenším do chvíle, než se domluvíme, co budeme dělat dál.“ Skutečně také v tomto konspirativním duchu pak probíhala dlouhá diskuse, na níž bylo dohodnuto uskutečnění jednotlivých opatření, která měla zajistit, aby do konce roku 1989 byl Havel zvolen prezidentem a Dubček odsunut do funkce předsedy FS. Vše mělo ovšem probíhat tajně, bez informování širšího vedení OF či vedení ostatních opozičních skupin. O jednotlivých opatřeních se měly tyto skupiny dovědět až po jejich uskutečnění. Bylo zde dohodnuto:

   1) v sobotu 16. prosince 1989, vystoupí Václav Havel v televizi v nejsledovanějším čase s 20minutovým projevem „jako občan Havel“, který má starost o svou zemi. Tento projev bude ovšem konzultovat s Čalfou a bude odvysílán po jeho odsouhlasení. Vysílání pak zajistí Čalfa a jeho poradce.

   2) Na nejbližší schůzi Federálního shromáždění vystoupí Čalfa, jako předseda vlády, s programovým prohlášením, do něhož pod záminkou, že dosud nebyl schválen ústavní zákon o době bez prezidenta, aby tato doba byla ze 40 dnů zkrácena jen do 28. prosince. A současně navrhne, aby za „prozatímního prezidenta“ do svobodných voleb byl zvolen Václav Havel. Případný odpor poslanců měl být zlomen nátlakem Čalfy, resp. příslibem, že poslanci si alespoň na čas zachovají své posty.

   3) Mezitím Ján Čarnogurský (VPN) musí na Slovensku zajistit, aby za některého odstoupivšího poslance byl zvolen Alexandr Dubček pod záminkou, že Havel jako kandidát na prezidenta nechce dělat nic bez Dubčeka. Zatím však nemělo být prozrazeno, že by měl být zvolen předsedou FS.

   4) Konečně, na schůzi FS 28. - 29. prosince bude Dubček zvolen předsedou FS a vzápětí Havel prezidentem.

     Tento plán byl, jak známo, beze zbytku naplněn a 29. prosince byl Václav Havel až s dojemnou jednomyslností zvolen všemi komunistickými poslanci Federálního shromáždění prezidentem Československé socialistické republiky. Až sem se vlastně jedná jen o klasickou ukázku kabinetní politiky prováděnou ve jménu „pravdy a lásky“, ale další vývoj už nezadržitelně směřoval k rozbití Československa.

     Neboť co měl Václav Havel, který se tímto navýsost nedemokratickým způsobem stal prezidentem společného státu Čechů a Slováků, učinit, aby se občané na Slovensku smířili s tím, že se prezidentem nestal Alexander Dubček? To je přece každému jasné. Hned po Novém roce 1990 se měl Havel vypravit na návštěvu Bratislavy, Banské Bystrice, zastavit se v Martině, ve staroslavné Levoči a pak navštívit také Košice a všude bok po koku s Dubčekem, Kňažkem a Čarnogurským přesvědčovat občany Slovenska, že chce být prezidentem společného státu a že si váží podpory a lásky svých slovenských spoluobčanů. Přijde Vám to logické? Václavu Havlovi ale ne. Kam směřovala jeho první cesta? Hned druhého ledna 1990 míří do Berlína. Odjíždí hlásit splnění úkolu? Druhá zahraniční cesta vede 19. února do Spojených států amerických, kde oznamuje, že nejlepší způsob jak mohou USA pomoci Československu, je pomoci Sovětskému svazu a zároveň oznamuje ukončení výroby v československých zbrojovkách, čímž vyklidil prostor na světových trzích a zároveň připravil o práci 30 000 dělníků ve slovenských zbrojovkách.  Na konci měsíce – 26. února - pak odjíždí do Moskvy. Na Slovensko přijíždí teprve po čtyřech měsících. Překvapuje někoho, že ho na Slovensku příliš nadšeně nevítali?

     Po volbách v roce 1990 byl Václav Havel hladce zvolen na další dva roky prezidentem ČSFR (pro ty z vás, kterým ta zkratka nic neříká, to byla Česká a Slovenská federativní republika). Po volbách v roce 1992 se 3. července pokusil kandidovat po třetí na úřad československého prezidenta. Volba však dopadla přesně tak, jak musela dopadnout. Ve slovenské části Sněmovny národů dostal v prvním kole volby ze 75 hlasů pouhých 22 hlasů a ve druhém kole dokonce jen 18 hlasů. A to byl konec Československa.

     Další události už byly jen logickým důsledkem toho, že Slováci prostě odmítli žít ve společném státě s námi, protože prezidenta Václava Havla právem nepovažovali za „svého“ prezidenta. Za 14 dní, tedy 17. července 1992, přijala Slovenská národní rada Deklaraci o svrchovanosti. Následující den Havel oznámil svou abdikaci na funkci prezidenta. Ve svém projevu řekl: „Nedávná volba prezidenta ukázala, že jsem ztratil důvěru větší části slovenské politické reprezentace. Tuto ztrátu nechápu jen jako výraz nechuti ke mně jako konkrétní osobě, ale i jako projev nesouhlasu s hodnotami, které zastávám.“ V tom se tedy opravdu Václav Havel nemýlil. Občané Slovenska opravdu cítili nechuť k prezidentovi, který jimi tak očividně pohrdal. Následující den předseda České národní rady Milan Uhde při jednání s předsedou Slovenské národní rady Ivanem Gašparovičem řekl, že je třeba připravit rozdělení federace a vznik dvou samostatných států a 20. července pak Václav Havel odstoupil a prezidentské pravomoci převzala federální vláda a její premiér Jan Stráský.

     Otázka závěrem. Byla zde osobnost, která by mohla neblahému rozbití Československa zabránit? Nepochybně byla. Pokud by prezidentem společného státu byl Alexander Dubček, Slováci by jistě neztratili víru v to, že společný stát, je také jejich státem. Ale to se pochopitelně mnohým nehodilo. A proto je snad již jen smutným epilogem, že pouhých 41 dnů po odstoupení Václava Havla z funkce federálního prezidenta, v ranních hodinách 1. září 1992, havarovalo (náhodou?) na 88. kilometru dálnice D1 auto, ve kterém seděl Alexander Dubček. Jel na zasedání Federálního shromáždění. Československá republika tímto okamžikem ztratila jediného člověka, který by ještě byl schopen náš společný stát zachránit. Těžkým zraněním podlehl a zemřel 7. listopadu 1992. O 18 dní později, tedy 25. listopadu Federální shromáždění přijímá zákon o rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky k 31. 12. 1992 a tím se znovu otevřela cesta Václava Havla zpět na Pražský hrad, ale za cenu rozbití společného státu Čechů a Slováků.

Autor: David Štěpán | pátek 25.10.2013 7:55 | karma článku: 30,98 | přečteno: 2462x
  • Další články autora

David Štěpán

Zákony jsou pro legraci.

Tak je to tady. Pionýři ve svátečních krojích, v nažehlených modrých košilích s rudými šátky, vítají kováky z Kolbenky, kteří přicházejí v čistě vypraných modrácích demonstrativně vhodit do volebních uren jednotnou kandidátku Národní fronty vedené naší drahou a neomylnou Komunistickou stranou. Tak nějak to bývávalo. Také Vám přeběhl mráz po zádech?

10.10.2014 v 17:28 | Karma: 17,87 | Přečteno: 694x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Hudeček prosazuje další tunel.

Už jen pár dní zbývá než nás, doufejme, že navždy, opustí náš tak drahý primátor Hudeček. Jak je ale v kraji zvykem, pokouší se ještě na poslední chvíli protlačit Radou hlavního města Prahy a následně i ZHMP několik nášlapných min v podobě Pražských stavebních předpisů a především schválení projektu nové trasy metra D.

16.9.2014 v 19:05 | Karma: 15,86 | Přečteno: 811x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Passer je z(Ko)loděj ?

Za onoho času si pan Rosenkranz povídá s malým Icikem. „Milý synu, ty víš, že naše firma Rosenkranz & Silberstein již dvacet let velmi dobře prosperuje. Ale pamatuj, milý synu, v obchodě je nejdůležitější poctivost. Dám ti příklad. Včera tu byl mladý pan Procházka přišel mi vrátit 10 000, které si od nás půjčil. A když odešel, tak jsem ty peníze přepočítal a zjistil jsem, že se o tisícovku předal a nechal mi tu 11 000. Co myslíš, že jsem udělal?“ „Zavolal jsi panu Procházkovi a tu tisícovku mu vrátil?“ „Milý synu z tebe nikdy nic nebude. Přece jsem dal 500 korun svému partnerovi panu Silbersteinovi!“

10.9.2014 v 14:00 | Karma: 20,21 | Přečteno: 1230x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Co s tím prasečákem v Letech?

Tak se nám v té okurkové sezoně vrátil evergreen tábora v Letech u Písku. Nebudu se vůbec zabývat tím, zda se jednalo o tábor pracovní, internační, koncentrační nebo snad dokonce vyhlazovací. Každá taková diskuze totiž vždy stejně končí větou: Toto místo by mělo být pietně upraveno. To ale předpokládá vykoupení a odstranění prasečí farmy, která zde stojí od roku 1970, zčásti právě na místě někdejšího tábora v Letech. Odhadované náklady jsou asi 700 milionů korun.

9.8.2014 v 18:30 | Karma: 12,42 | Přečteno: 1183x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Referendum jako závazné. Ale při jaké účasti?

Abych dodržel tradici, začnu i dnes krátkým vtipem: Dotaz na rádio Jerevan: „Kdy bude lépe?“ Odpověď rádia Jerevan: „Už bylo.“ V těchto dnech, kdy losováním dokončujeme složení kandidátních listin pro nadcházející komunální volby v Praze, hovořím s desítkami kandidátů DOMOVa, se kterými probíráme praktické kroky k naplnění přímé demokracie uplatněním referend k důležitým otázkám na místní a obecní úrovni.

8.8.2014 v 13:00 | Karma: 8,79 | Přečteno: 266x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Ach ta trojčlenka.

Učitel potká svého bývalého žáka oblečeného v nejluxusnějším obleku. A tak mu to nedá zeptá se: „Poslyšte, Mayer, jak to přijde, že zrovna Vy se dokážete uživit jako obchodník, když jste ve škole nezvládal ani nejlehčí úlohy z aritmetiky? Nepamatuji si studenta, který by byl v matematice slabší než Vy.“ „No ona to není žádná velká věda. Kupuju dřevo a pak prodávám prkna. Například nakoupím za 1000 kulatinu, na pile to nechám za 300 nařezat a pak prodám prkna nejmíň za 4000. No a ty 4% zisku mi docela stačí.“

3.8.2014 v 17:45 | Karma: 21,57 | Přečteno: 1528x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Quod licet Iovi, non licet bovi

Je to zhruba měsíc, co jsem rozeslal do schránek obyvatel Prahy tento dopis: dopis

28.7.2014 v 8:29 | Karma: 17,69 | Přečteno: 1179x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Pravdivé informace už zase musíme hledat „mezi řádky“.

V šedesátých letech se vyprávěla řada krásných vtipů z „radia Jerevan“. Jeden na ukázku. Posluchač: „Je to pravda že Ivan Ivanič z Kyjeva vyhrál v loterii auto?“ Radio Jerevan: „Ano je to pravda. Nebyl to ale Ivan Ivanič, ale Kuzma Kuzmič. Nebyl z Kyjeva, ale z Alma Aty. Nevyhrál auto, ale kolo. A nevyhrál ho, ale ukradl.“

23.4.2014 v 14:15 | Karma: 35,30 | Přečteno: 2625x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Česká republika spol. s.r.o.

To si za oněch časů, někdy v roce 1930, ve vídeňské kavárně u Landtmannů povídal pan Silberstein s panem Rosekranzem. Silberstein se ptá: „A voni si myslej, že ten antisemitismus má nějakou budoucnost?“ Pan Rosekranz se zamyslel a odpověděl: „No copak vo to. Von by budoucnost měl, ale musel by to vzít do rukou našinec.“

6.1.2014 v 8:59 | Karma: 14,77 | Přečteno: 715x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Autorské právo ve s(S)věráku

Kdo z nás by neznal tu slavnou scénu, kdy Jára Cimrman přihlásil ve Vídni svousedmihodinovou operetní fresku „Proso“ do mezinárodní operetní soutěže vypsanéu příležitosti zahájení provozu obřího Ruského kola v Prátru.

8.10.2013 v 8:05 | Karma: 29,43 | Přečteno: 1587x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Majitelé pravdy sami lžou

Partička snaživých eurohujerů kolem webu „demagog.cz“ se považuje za vykladače pravdy.Jak je to ale doopravdy? Po vystoupení Jany Bobošíkové v pořadu interview DanielyDrtinové uvedli tuto statistiku: 7 výroků pravdivých, 4 údajně nepravdivé, 2zavádějící a jeden neověřitelný.

7.10.2013 v 12:50 | Karma: 22,41 | Přečteno: 1475x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Steigerwald spadl z hrušky na znak

Ve včerejším vydání Mladého Franty včera dnes i zítra jste si mohli přečíst neuvěřitelně hloupý, o to více však hysterický článek Karla Steigerwalda pod názvem: Návrat velikánů? Klaus a Zeman českou politiku nespasí. (odkaz zde)

27.8.2013 v 7:23 | Karma: 24,44 | Přečteno: 1710x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Konec jedné civilizace

Při pohledu na poslední vývoj evropského kontinentu jsem si vzpomněl na jeden starý vtip. Adolf Hitler po padesáti letech v pekle dostal na dva dny propustku, aby se mohl podívat, jak to ve světě vypadá. Ale on je za dvanáct hodin zpátky. Když se ho Satan zeptal, proč taky rychle utíkal zpátky do pekla, Hitler odpověděl: „Svět zešílel, Židi válčej a Němci kšeftujou.“

28.10.2012 v 11:05 | Karma: 31,71 | Přečteno: 2171x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Mohu se zeptat?

To takhle jednou zabráni do hovoru pánové Silberstein a Kohn přecházejí rušnou křižovatku na červenou. A v tu chvíli je zastaví příslušník SNB: „Soudruzi přecházeli jste na červenou, zaplatíte každý pokutu 50,- Kč.“ Pan Kohn se na příslušníka obrátí s dotazem: „A soudruhu, tohle nařízení platí i pro hrdiny od Dukly?“ SNBák se staví do pozoru a salutuje. „Ale soudruzi přece jen dávejte pozor při přecházení, je to i ve vašem zájmu.“ Sotva se trochu vzdálí, obrátí se pan Silberstein na pana Kohna s otázkou: „Co mu to nakecali? Copak my jsme nějaký hrdinové od Dukly?“ „No to nejsme, ale zeptat se snad můžu, ne?“

11.7.2012 v 3:20 | Karma: 25,64 | Přečteno: 1583x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Česká republika je v komatu

S každým dalším krokem současné vlády se mi na mysl vkrádá myšlenka, že rozpad základních funkcí státu není jen náhodným projevem neschopnosti a tuposti vládních stran, ale promyšleným plánem.

20.4.2012 v 8:05 | Karma: 28,57 | Přečteno: 1557x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Pravda a láska s ručením omezeným

Zaklínadlo o vítězství čehosi nad čímsi se stalo mantrou, kterou třeba tisíckrát denně opakovat. Je však zcela nežádoucí, aby se člověk zamyslel nad obsahem a významem toho, co tato mantra vlastně znamená. „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávisti,“ tak pravil Zarathustra.

11.4.2012 v 15:30 | Karma: 17,72 | Přečteno: 1283x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

O nehynoucí lásce Čechů a Němců

V posledních dnech jsem v dojetí několikrát až slzu zamáčknul, když jsem slyšel procítěné projevy některých našich i německých politiků o tom, jak krásné a idylické jsou dnes vztahy mezi Českou republikou a Německem. Mé pocity ještě zesilovalo, když z úst nejpovolanějších slyšel jsem slova pronášená libozvučným a melodickým německým jazykem o tom, že prožíváme nejlepší období za posledních tisíc let.

7.3.2012 v 12:30 | Karma: 28,20 | Přečteno: 1731x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Odpor Petra Uhla k vlastní zemi je již zcela zřetelný

Dnes Právo otisklo vskutku nechutnou úvahu Petra Uhla. Než se ovšem pustím do rozboru toho, co ve své úvaze vlastně napsal, dovolím si říci, že již dobrého čtvrt století, snad z jisté nostalgie dané tím, že právě on a můj strýc Rudolf Battěk byli vůbec nejdéle vězněnými disidenty ( každý si odseděl celkem 9 let v komunistických kriminálech v letech 1969-1989 ), jsem vždy hájil alespoň morální právo Uhla vyjadřovat často poněkud nonkonformní názory. Dnes ale musím konstatovat, Petr Uhl se dostal na pozice, které hraničí s velezradou.

24.10.2011 v 19:42 | Karma: 41,58 | Přečteno: 3280x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Prozření bratra Paroubka?

Ze všech medií se na nás valí jako jedna ze zpráv dne, že Jiří Paroubek, jak už je u předsedů sociálních demokratů zvykem, neunesl svoje prohry a odebral se založiti stranu vlastní. Je rovněž typické, že odchází se svou šedou eminencí. Zeman odešel se svým Šloufem, Paroubek se svým Bendou. Ale aby si usnadnil práci a aby navázal na jakousi tradici, rozhodl se, že svoji partaj vybuduje na základě existující ČSNS 2005.

10.10.2011 v 15:35 | Karma: 26,84 | Přečteno: 1456x | Diskuse| Ostatní

David Štěpán

Komu čest, tomu čest.

Nechceme-li, aby po nás ostatní šlapali, nesmíme sami ze sebe dělat rohožku. Dnes to není tak úplně blog, ale jen tři fotografie, myslím, že dalších slov není třeba.

13.7.2011 v 17:35 | Karma: 15,34 | Přečteno: 1515x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1451x
učitel matematiky, fyziky a chemie, strana DOMOV
www.volimdomov.cz

Seznam rubrik